Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

Cenaze namazı, yıkanmış, musalla taşına konulmuş ölü için Müslümanların, abdestli olarak ve kıble tarafına yönelerek kıldıkları bir namaz ve duadır. Cenaze namazı farz-ı kifâye’dir. Yani bir toplumda bir kısım Müslümanların bu namazı kılmalarıyla, diğerlerinin üzerinden yükümlülük kalkar. Cenaze namazı hiç kılınmazsa, o beldedeki bütün Müslümanlar sorumlu olur.

Cenaze namazının şartı niyettir. Bu niyette, ölünün erkek veya kadın, küçük erkek veya kız çocuğu olduğu belirtilir. Îmam; “Allah rızası için hazır olan cenaze namazını kılmaya ve o cenaze için dua etmeye” diyerek niyet eder ve namaza başlar. Ölü, erkek ise: “şu hazır erkek için”, kadın ise; “şu hazır kadın için” diye niyet edilir. Çocuklar için de bu şekilde niyet edilir.

Cenaze namazının şartları tekbirler ve kıyâm (ayakta durmak) dır. Bu namazda diğer namazlarda olan, rukû (eğilme) ve secdeler(yere uzanma) bulunmaz. Ölünün Müslüman, yıkanmış olması, konulduğu yerin temiz olması ve cemaatin önünde bulunması gerekir. Kasten ana babasını öldürenlerin, öldürülmüş eşkıya ve yol kesicilerin namazları kılınmaz.

Cenaze namazında yapılan bazı dualar vardır. Peygamber Efendimiz’in de yapılmasını tavsiye ettiği dualardan birisi şöyledir: “Allah’ım, dirimizi, ölümüzü, burada olanımızı, olmayanımızı, erkeğimizi, kadınımızı, küçüğümüzü, büyüğümüzü bağışla. Allah’ım, bizden yaşattığını Îslâm üzerine yaşat; öldürdüğünü iman üzerine öldür. Bu ölüye de sevinç, rahat, mağfiret ve rıza ihsan eyle. Allah’ım, eğer (bu kimse) iyi idiyse iyiliğini artır, eğer kötü idiyse kötülüklerinden geç. Onu güven, müjde, ikram ve rahmetine yaklaştır. Ey merhametlilerin en merhametlisi.”

Ölüm haberini hısım ve akrabaya, eşe dosta bildirmek gerekir. Günümüzde bu duyuru, müezzinlerin “salâ” okuyuşları ile yapılmaktadır. Cenazenin uzakta yakınları yok ise gereksiz yere bekletmek hoş karşılanmamıştır. Nitekim Hz. Muhammed bir hadisinde şöyle buyurmuştur:”Cenaze defninde acele ediniz. Eğer bu ölü iyi bir kişi ise, bu bir iyiliktir. Onu (bir an evvel kabirdeki) hayır ve sevabına ulaştırmış olursunuz… ” (Buhârî, Cenâiz, 52.)

Ölüleri hayırla anmak, onların arkasından yaptığı iyi işlerle yadetmek sünnettir. Bir müslümanın cenazesinde bulunmak herkese farz değilse de; mümkün mertebe çok sayıda cemaatin bulunması ölü için rahmet ve bağışlanma vesilesidir. Ayrıca cenazeye katılan Müslümana da büyük bir sevap vardır.

Cenazeyi kabre kadar taşımak bir mümine yapılacak en son hizmetlerdendir. Ölünün evinde yemek vermek, ölü sahibine başsağlığı dilemek, kabirleri zaman zaman ziyaret etmek sünnettir.

Cenaze Namazının Kılınışı:
– Cenâzeye karşı ve kıbleye yönelik saf bağlanır ve niyet edilir.
– Îmam ve cemaat tekbir alarak ellerini bağlarlar.
– Tekbirden sonra imam ve cemaat içlerinden, “ve celle senâüke” cümlesiyle birlikte “Sübhaneke” duasını okurlar.
– Ardından imam ellerini kaldırmadan tekbir alır,
– Cemaat da içinden tekbir alır ve içlerinden “Salli” ve “Barik” dualarını okur.
– Tekrar aynı şekilde tekbir alırlar ve bilenler cenâze duasını, bilmeyenler kunut dualarını veya dua niyetiyle “Fatiha” suresini okur. Son olarak aynı şekilde tekbir alınır ve arkasından sağa ve sola selam verilir.

cenaze_namazi

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir