Cepteki Delilleri Korumanın Yolu: Mikrodalga Fırın

Cepteki Delilleri Korumanın Yolu: Mikrodalga Fırın
Günümüzde akıllı telefon ve tablet gibi cihazları kullanan hemen hemen herkes, sosyal medya hesaplarından elektronik postalarına kadar pek çok hassas bilgiyi bu cihazlarda

saklıyor. Bu da cihazını çaldıran veya kaybeden kişiler açısından büyük bir risk demek. Bunun üzerine akıllı cihaz üreticileri, cihazların işletim sistemlerine uzaktan silme ve devre dışı bırakma gibi özellikler eklemeye başladı. Telefonunuz çalınırsa veya kaybolursa internetten cihazın bağlı olduğu hesaba girip sil komutunu veriyorsunuz, telefon hat alıp internete bağlandığında içindeki tüm bilgileri güzelce temizliyor.
Fakat BBC’de geçen ay yayımlanan bir haber konunun diğer bir yönüne dikkat çekiyor: İçindeki bilgiler nedeniyle delil niteliğinde olan telefonları da bu yöntemle gayet güzel silmek mümkün (http://www.bbc.com/news/tech-nology-29464889). Önlem için önerilen yöntem de çok ilginç: Telefondaki bilgiler önemliyse mikrodalga fırına koyun diyorlar (aman dikkat, pişirin demiyorlar). Çünkü mikrodalga fırınların mikrodalgayı fırın dışına çıkarmamak için tasarlanan özel yapısı dışarıdan gelen sinyallerin de cep telefonuna ulaşmasını önlüyor. Böylece telefona olası bir sil komutunun gel-mesini engellemiş oluyorsunuz. Bu da ilginç bir bilgi olarak kenarda dursun.
Akıllı telefonların uzaktan silinebilme özelliği kimi zaman ilginç sonuçları da beraberinde getiriyor.

cepteki-deliller

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir