Dünya Isınmaya Devam Etse de Şiddetli Kar Yağışları Görülebilir

Dünya Isınmaya Devam Etse de Şiddetli Kar Yağışları Görülebilir

Dünya’nın ortalama sıcaklığındaki artışın daha ılıman kışlara, dolayısıyla daha az kar yağışına neden olabileceği düşünülebilir. Ancak Nature dergisinde yayımlanan araştırma küresel ısınmadaki artış nedeniyle, kış mevsimi boyunca daha az yağış gerçekleşse de şiddetli kar yağışlarının görülmeye devam edeceğini gösteriyor.

Kar yağışları iklim sistemlerinin önemli bileşenlerinden biridir. Dünya’nın ortalama sıcaklığındaki artışla birlikte kar yağışlarında da değişim gözlenmesi bekleniyor. Ancak çevresel etkilerinin yanı sıra önemli sosyal ve ekonomik sonuçları da olabilen şiddetli kar yağışlarında, küresel ısınmadaki artış nedeniyle ortaya çıkan değişim ortalama kar yağışlarındakine benzer şekilde olmayabilir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Atmosfer Bilimi Bölümü’nden Paul O’Gorman 20 ayrı iklim modellemesi kullanarak oluşturduğu Kuzey Yarımküre’ye ait kar yağışı tahminlerini inceledi. İklim modellemelerinin her biri 100 yıllık dönem için günlük kar yağışı tahminlerini yansıtıyor. Sonuçlar Kuzey Yarımküre’nin karasal bölümlerinde normalin üstündeki aşırı kar yağışlarının,
Dünya’nın ortalama sıcaklığındaki değişimlerden ortalama kar yağışlarına göre daha az etkilendiğini gösteriyor. Örneğin kullanılan iklim modellemelerinde yüksekliği 1000 metrenin altında olan bölgelerde küresel ısınmadaki artışla birlikte ortalama kar yağışının %65 azalacağı öngörülürken, yoğun kar yağışlarındaki düşüş %8 olarak hesaplandı.

Ayrıca sonuçlar sıcaklığın suyun donma noktasının hemen altında olduğu koşullarda yoğun kar yağışlarının görüldüğünü gösteriyor. Hava ne kadar soğuk olursa o kadar çok kar yağar diye düşünülebilir. Yoğun kar yağışlarının ortaya çıkması için, havanın yağışın yağmur şeklinde yağmamasını sağlayacak kadar soğuk olması gerekiyor, ancak hava kar yağışı oluşması için gereken miktarda nemin taşınmasına engel olacak kadar da soğuk olmamalı.

kar-yagisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir