Eklemler ve Çeşitleri Hakkında Kısa Bilgi

Eklemler ve Çeşitleri
İsleleti meydana getiren kemiklerin birbiriyle bağlantı kurduğu yere eklem denir. Eklemler hareket derecelerine göre üçe ayrılır: Bunlar oynar eklem, az oynar eklem ve oynamaz eklemdir.
a. Oynar Eklem

Oynar eklemler, kol ve bacaklarda hareketi sağlar . Bu kemiklerin eklem yapan yüzeyleri kıkırdakla örtülüdür. Buna eklem kıkırdağı denir.
Oynar eklemlerde ligament olarak adlandırılan ve iki kemiği bağlayan eklem bağlan yer alır. Bu sayede eklemler sağlamlık kazanır ve kuvvetlenir. Eklem bölgesinde bağ dokudan yapılmış bir kapsül bulunur. Bu yapıya eklem kapsülü denir. Kapsülün iç kısmı sinovial zar adı verilen ince bir zar ile sarılmıştır. Bu zardan eklem boşluğuna eklem sıvısı (sinovial sıvı) salgılanır. Bu sıvı, kıkırdak doku ile birlikte kayganlık sağlayarak hareket sırasında kemiklerin birbirine bağlandığı eklem yüzeyinde aşınmayı önler.

b. Az Oynar Eklem
Hareketi sınırlı olan eklemlerdir. Eklem yapan iki kemik arasında kemiklerin birbirine sürtünerek aşınmasını engelleyen kıkırdak dokudan oluşmuş bir disk bulunur. Boyun, göğüs, bel omurlarının arasındaki eklemler bu gruba girer .

az-oynar-eklemler
c. Oynamaz Eklem
Bu eklem çeşidinde kemikler hareket etmeyecek şekilde birbirlerine bağlıdır. Kafatası ve yüzdeki eklemler, oynamaz eklemlere örnek olarak verilebilir. Az oynar ve oynamaz eklemlerde eklem kapsülü ve eklem sıvısı yoktur.

oynamaz-eklemler

 

oynar-eklemler

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir