İstenilen Yönde Işık Yayan Malzeme

İstenilen Yönde Işık Yayan Malzeme
Viyana Teknoloji Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, istenilen yönde ışık yayan bir malzeme üretti. Bir nanoipliğin içine yerleştirilen altın nanoparçacıktan yayılan ışık, malzemenin içinde ya bir yönde ya da diğer yönde yol alıyor. Ayrıca ışığın hareket yönü, nanoparçacıkları uyarmak için kullanılan lazerin özellikleri tarafından belirleniyor.

Geliştirilen yeni malzemenin, özellikle bilginin fotonlar ile taşındığı teknolojilerde faydalı olacağı düşünülüyor. Dr. J. Petersen ve çalışma arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Science’ta yayımlandı.
Boş uzaydaki maddeler belirli bir yönde ışık yaymaz. Bir yönde yayılan ışık miktarı ile ters yönde yayılan ışık miktarı aynıdır. Ancak ortam koşulları, bu durumun değişmesine sebep olabilir. Araştırmacılar spin-orbital etkileşiminden yararlanarak ışığın nanoiplikler içindeki yayılma yönünün istenildiği gibi ayarlanabileceğini gösterdi.

Geliştirilen malzeme silisyum dioksit nanoipliklerin içine yerleştirilmiş altın nanoparçacıklardan oluşuyor. Bir lazer yardımıyla uyarılan nanoparçacıkların yaydığı ışık, nanoipliğin içinde ya bir yönde ya da diğer yönde yol alıyor. Işığın hangi yönde yol alacağı, altın nanoparçacıkları uyarmak için kullanılan dairesel polarize ışığın özelliklerine göre değişiyor.
dogrusal-isik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir