Soluk Alıp Verme Mekanizması Hakkında Kısa Bilgi

Soluk Alıp Verme Mekanizması Hakkında Kısa Bilgi
Yetişkin bir insan yaşamı boyunca dakikada ortalama 14 kere soluk alıp verir. Bu, 24 saatte 20160 kez soluk alıp verdiğimiz anlamına gelir. Peki her gün defalarca tekrarlanan soluk alıp verme olayı nasıl gerçekleşir?
Akciğerler kasılıp gevşeme özelliğine sahip değildir. Soluk alıp verme göğüs boşluğundaki basınç değişimi sonucu diyafram ve kaburgalar arası kasların kasılıp gevşemesi ve buna bağlı olarak da akciğer hacminin genişleyip daralması sonucu gerçekleşir.
Solunum hızı, kandaki karbon dioksit miktarına göre düzenlenir. Kandaki karbon dioksit oranı arttığında kan pH’sı düşer yani ortamda asitlik artar. Bu durum omurilik soğanındaki solunum merkezinin uyarılmasına neden olur. Buna bağlı olarak diyafram ve kaburgalar arası kaslar kasılır. Diyafram düzleşir ve kaburgalar yukarı doğru yükselir. Böylece göğüs kafesi genişler, göğüs boşluğunun hacmi artar. Bunun sonucunda akciğerlerdeki hava basıncı atmosfer basıncına göre düştüğü için dışardaki hava akciğerlere hücum eder. Bu olaya soluk alma denir. Soluk alma ile alveollerdeki oksijen yoğunluğu artar. Oksijen, alveolleri saran kılcal damarlardan difüzyonla kana geçerken, kandaki karbon dioksit alveollere geçer.
Soluk verme sırasında diyafram kası ve kaburgalar arası kaslar gevşer. Bu sırada kaburgalar aşağı doğru iner ve diyafram kası göğüs boşluğuna doğru kubbeleşerek göğüs boşluğunun hacmi azalır. Bu durum akciğerlerdeki hava basıncının atmosfer basıncına göre fazla olmasını sağlar. Böylece akciğerlerde sıkışan hava dışarı verilir. Bu olaya da soluk verme denir. Soluk verme sadece göğüs boşluğunun hacminin azalmasına bağlı gerçekleşmez. Aynı zamanda akciğerlerin geri yaylanma basıncının da etkisi vardır. Bu basınç, akciğerlerin yapısındaki elastik lifler etkisiyle ve pleura boşluğundaki sıvının oluşturduğu yüzey gerilimiyle sağlanır. Bu nedenle soluk alma enerji gerektiren aktif bir olay olduğu hâlde soluk verme enerji gerektirmeyen pasif bir olaydır.

soluk-alip-verme-mekanizmasi

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir