Trake Solunumu Hakkında Kısa Bilgi

Trake Solunumu Hakkında Kısa Bilgi
Karada yaşayan eklem bacaklılardan böcekler ve çok ayaklılarda solunum trake sistemiyle gerçekleşir. Örneğin çekirgeler , karın bölmelerinin altındaki her segmentte bulunan ve stigma denilen bir çift açıklıktan hava alıp verir. Buradan giren hava, iç organlara kadar uzanan dallanmış hava borularıyla taşınır. Bu borulara trake adı verilir.

cekirge

Trakeler kitinden oluşan halkasal yapılar ile güçlendirilmiştir. Bu sayede trakelerin ezilmeleri engellenerek daima açık kalmaları sağlanır. Trakeler trakeol adı verilen çok ince borucuklarla sonlanır . Bu yapıların içi sıvı doludur. Trakeoller ile dokular arasındaki oksijen ve karbon dioksit değişimi bu sıvı yardımıyla gerçekleşir. Böcek, gaz alış verişini sağlayabilmek için vücudunu kasıp gevşetir. Hava vücut gevşediğinde trakelere girer, kasılınca dışarı atılır. Bu sırada trakeol-lerle vücut hücreleri arasında gaz alışverişi gerçekleşir. Gaz alış verişi doğrudan trakeollerle sağlandığı için solunum sisteminin dolaşım sistemiyle ilişkisi yoktur. Bu canlıların kanında solunum gazları taşınmaz.

trake-sistemi

Eklem bacaklılardan örümceklerde ve akreplerde trakeler kitap sayfaları gibi yan yana dizilmiştir. Bu nedenle kitapsı akciğer adını alır. Bu yapılar derinin hemen altında bulunur ve birbirine paralel dizilmiş epitel dokudan meydana gelir. Kitapsı akciğer de trake sisteminde olduğu gibi stigma adı verilen solumun deliği ile dışarı açılır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir